Słowem wstępu

Towarzyszące od długiego czasu wzdęcia, gazy, biegunki lub zaparcia, objawy rozdrażnienia, zmęczenia, budzenie się w nocy lub trudności z zasypianiem, niedokrwistość z niedoboru żelaza, bóle mieśni i stawów, problemy skórne tj. trądzik, wysypka to tylko niektóre sygnały, które mogą świadczyć o zakażeniu pasożytniczym.

Przygotowując się do procesu odrobaczania musimy pamiętać o kilku aspektach:

– pasożyty są rezerwuarem wielu substancji toksycznych dla naszego organizmu, np. wirusów, bakterii czy metali ciężkich. W trakcie leczenia istnieje ryzyko, że patogeny te przedostaną się do naszego krwioobiegu i dojdzie do zakażenia. Dlatego musimy usprawnić procesy detoksykacyjne organizmu. Wspomóc naszą watrobę, jelita i nerki. Zadbać o prawidłowe nawodnienie i regularne wypróżnienia. Możemy stosować substancje wiążące patogeny w naszym przewodzie pokarmowym: kwasy fulwowe, huminowe czy Enterosgel. Dodatkowo stosować enzymy trawienne lub prokinetyki, czyli substancje pobudzające perystaltykę przewodu pokarmowego: Iberogast, Triphala, imbir.

– proces odrobaczania jest wymagający dla naszego organizmu. Powinniśmy przystąpić do niego ze świadomością kondycji naszego ciała. Najlepiej wykonać podstawowe badania krwi i sprawdzić czy nie potrzebujemy dodatkowego wsparcia suplementacyjnego przed rozpoczęciem odrobaczania. Powinniśmy również przyjrzeć się naszej diecie, która powinna być bogatoodżywcza, nieprzetworzona, zawierać odpowiednie ilości błonnika, by wspomóc perystaltykę (ale jednocześnie nie spowodaować zaparć!). Trzeba wzmocnić organizm na tyle, żeby jak najłagodniej przeszedł proces odrobaczania. Z diety eliminujemy cukier i pszenicę, alkohol, przetworzone jedzenie, stawiamy na pełnowartościowe białko, odpowiednie tłuszcze, produkty kiszone czy świeże zioła.

Podstawowe składniki odżywcze czy substancje, których suplementację powinniśmy rozważyć to cynk, magnez, witaminy z grupy B, A,D,E i K, witamina C, probiotyki czy kwas masłowy, kwasy omega-3, sok z żurawiny 100%, N-acetylocysteina, kompleksowy preparat wspierający wątrobę.

Indywidualne podejście

Warto rozważyć taką suplementację by jak najlepiej znieść cały proces i zmniejszyć potencjalne skutki uboczne usuwania pasożytów. Trzeba pamiętać że suplementacja powinna być indywidualna i dopasowana do wyników badań. Jeśli dowiedziałeś się o zakażeniu pasożytniczym i chcesz rzetelnie się do niego przygotować z moją pomocą, zostaw wiadomość.